İş Hayatında Sağlıklı Yaşam

İş Hayatında Sağlıklı Yaşam

Simit ya da poğaçadan ibaret sabah kahvaltıları, yağsız salata tüketilen öğle yemekleri, atıştırmalarla geçiştirilen akşam öğünleri, hareketsiz ve stresli bir yaşam… Siz de pek çok çalışan gibi bu yaşam tarzını benimsemiş olabilir; iş koşullarının sizi ister istemez bu noktaya getirdiğini düşünebilirsiniz. Şartlar ne olursa olsun bütün sınırlamalardan kurtulmak ve iş yaşamında da sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek gerekiyor.

Ofis çalışanlarında en sık görülen sorunlardan biri hızlı kilo alımıdır.  Yeteri kadar hareket etmemek kilo alımını kolaylaştırmaktadır. Hareketsiz kalmaktan kaynaklanan kilo alımının yaşanmaması ya da azaltılması için bazı alışkanlıkların edinilmesi gerekiyor. Sık su içme alışkanlığının kazanılması açısından masalarda her zaman su şişesi bulundurulmalı ve gün boyunca bir buçuk, iki litre su içilmelidir. Kendinize kahvaltı edecek zamanı kesinlikle ayırmanız gerekmektedir.

Eğer ki, sabah hiçbir şey yeme şansınız yoksa evinizden bir bardak süt içip çıkın. İşyerine gittiğinizde de sürekli poğaça ve simit yemek yerine, akşam ya da sabah hazırlayacağınız buğday ekmeğiyle yapılmış sandviç, tam tahıllı gevrek gibi karbonhidrat, yağ ve protein dengesine sahip sağlıklı seçenekleri tercih edin. Ara öğünlerde abur cubur yemektense kuru incir, kuru kayısı, bir avuç fındık, diyet bisküvi gibi uzun süre tok tutan ve performansınızı olumsuz etkilemeyen besinler tercih edilmelidir.

Hareketsizlik sindirim ve boşaltım sisteminde sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle öğle yemeklerinize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Ağır, sindirimi zor, kuru yemekler yemeyin. Balık, kızarmış et, sebze yemekleri, çorba ve salatalar öğle yemekleri için idealdir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.